JEŠTĚRKA

  • Latinsky- Lacerta
  • Zkratka- Lac
  • Rozloha- 201 stupňů čtverečních
  • Počethvězd do 6. magnitudy - 35

Obsah

Ještěrka je nevýrazné souhvězdí. Tvoří ho klikatá řádka slabých hvězd mezi Labutí a Andromedou. Částečně leží v mléčné dráze. Souhvězdí zavedl koncem 17. století J. Havelius. Pro pozorovatele vybavené dalekohledy zde není mnoho zajímavých objektů. Vděčným cílem v tomto kousku oblohy je dvojice otevřených hvězdokup NGC 7243 a NGC 7209.

Mapa souhvězdí.

Ještěrka.

Foto: Autor

Alfa Ještěrkyskok na obsah

V souhvězdí se nachází jen jedna stálice jasnější 4.hvězdné velikosti. Má označení Alfa Ještěrky a dosahuje 3,8. magnitudy. Jde o bílou hvězdu spektrálního zařazení A1 ve vzdálenosti asi 100 světelných roků. Odhadujeme že hvězda má asi dvakrát větší průměr než naše Slunce,27 krát větší zářivý výkon a asi dvojnásobnou hmotnost. Povrchová teplota činí přibližně 9200 Kelvinů.

1 Ještěrkyskok na obsah

4,1. magnitudy má hvězda s označením 1 Ještěrky. Je oranžovým obrem spektrálního zařazení K3 ve vzdálenosti okolo 600 světelných roků od Země.

5 Ještěrkyskok na obsah

Stálice s označením 5 Ještěrky dosahuje 4,3. magnitudy. Jde o červenou obří hvězdu spektrálního zařazení M0,ve značné vzdálenosti snad někde okolo 1200 světelných roků. Z rozboru spektra víme,že jde o dvojhvězdu s oběžnou dobou 42 roků. Průvodcem je horká hvězda patřící do spektrální třídy B.

Beta Ještěrkyskok na obsah

Beta Ještěrky dosahuje na pozemské obloze 4,4. magnitudy. Je žlutým obrem spektrálního zařazení G9 ve vzdálenosti asi 170 světelných roků.

Přibližné vzdálenosti nejjasnějších hvězd Ještěrky.

4 Ještěrkyskok na obsah

Od nás hodně vzdálenou stálicí je 4 Ještěrky. Tato velmi svítivá hvězda spektrální třídy B9 se nachází nejméně 1500 světelných roků od Země,nejspíše však ještě mnohem dál. Na spolehlivé změření vzdálenosti takto dalekých hvězd ještě naše současná technika prostě nestačí. Na obloze je tento bílý veleobr snadno viditelný prostýma očima jako hvězda 4,6. magnitudy.

4 Ještěrky je bílou veleobří hvězdou.

Obrázek z programu Celestia.

8 Ještěrkyskok na obsah

Jako vícenásobný hvězdný systém se jeví stálice s označením 8 Ještěrky. Hlavní složka s jasností 5,7. magnitudy má ve vzdálenosti 22 úhlových vteřin průvodce 6,5. magnitudy. Obě složky jsou spektrální třídy B a v dalekohledu se vám budou jevit jako modrobílé. Třetí složku 9. magnitudy najdeme ve vzdálenosti 81 úhlových vteřin. Další stálice 7,3. magnitudy se nachází 336 úhlových vteřin daleko od hlavní složky. Celou čtveřici spatříte již v malém dalekohledu s průměrem objektivu asi 6 centimetrů. Větší dalekohledy ukážou ještě některé další slabší stálice v okolí. Jedna hvězdička 10,5. magnitudy je viditelná v odstupu 48 úhlových vteřin od hlavní složky. V případě 8 Ještěrky však jde pouze o optické společníky v různých vzdálenostech od Země.

Mapka pro vyhledání vícenásobné hvězdy 8 Ještěrky.

Ve větším amatérském dalekohledu se 8 Ještěrky ukáže jako šestice stálic.

Kresba: Autor

NGC 7243skok na obsah

Severní polovina souhvězdí leží v mléčné dráze a tak zde můžeme vyhledat některé otevřené hvězdokupy. K nejhezčím z nich patří NGC 7243. Najdete ji 1,5 stupně severozápadně od hvězdy 4 Ještěrky ( 4,6. magnitudy ). Dosahuje celkové jasnosti 6,4. magnitudy a na obloze zabírá plošku o průměru asi 21 úhlových minut. Nejjasnější stálice dosahují 8,5. až 9. magnitudy a ukáže je již dobrý triedr. Jde zejména o modré a bílé hvězdy. Větší dalekohledy zobrazí několik desítek dalších členů hvězdokupy uspořádaných v nepravidelných shlucích. Jsou zde viditelné čtyři skupinky hvězd oddělené tmavšími bezhvězdnými oblastmi. Blízko centra najdeme nápadnou dvojhvězdu Struve 2890,kterou tvoří dvojice stálic 9,4. a 9,7. magnitudy v odstupu 9 úhlových vteřin. Vzdálenost NGC 7243 odhadujeme na asi 2600 světelných roků.

zvětšit obrázek

NGC 7243.

Převzato z: http://jthommes.com/Astro/NGC7243.htm

NGC 7209skok na obsah

V západní části souhvězdí,blízko hranice s Labutí,leží otevřená hvězdokupa NGC 7209. Celková jasnost objektu je 6,7. magnitudy. Nejjasnější stálice zde dosahují jen 9. hvězdné velikosti. Hvězdokupu lehce spatříte jako mlhavou skvrnku již malým triedrem. Ve větším dalekohledu se vám ukáže jako roztroušená skupina několika desítek stálic na ploše asi 25 úhlových minut. Na severním okraji se nachází načervenalá hvězda ( spektrum M 4 ) 6,2. magnitudy,která však k NGC 7209 nepatří,nachází se mnohem blíže k Zemi. Vzdálenost hvězdokupy odhadujeme na asi 3500 světelných roků.

Mapka pro vyhledání dvojice otevřených hvězdokup NGC 7243 a NGC 7209.

NGC 7245skok na obsah

V severní části souhvězdí najdeme slabou otevřenou hvězdokupu NGC 7245. Leží asi 2,5 stupně severozápadně od hvězdy Beta Ještěrky. S celkovou jasností okolo 9. magnitudy je pozorovatelná již menším dalekohledem. Jelikož nejjasnější stálice dosahují pouze 13. magnitudy,zůstane hvězdokupa pro menší přístroje jen mlhavým obláčkem bez hvězd. Na hvězdy ji alespoň částečně rozloží až středně velký amatérský dalekohled. Ve větších přístrojích spatříte několik desítek slabých hvězd. Na obloze zabírá NGC 7245 plošku asi 5 úhlových minut. Vzdálenost hvězdokupy od nás příliš spolehlivě neznáme,některé odhady ji kladou do vzdálenosti okolo 10 000 světelných roků,jiné o několik tisíc světelných roků blíže.

Mapka pro vyhledání otevřené hvězdokupy NGC 7245.

NGC 7245.

Foto: DSS

IC 1434skok na obsah

IC 1434 také patří k otevřeným hvězdokupám. Celkově dosahuje 9. magnitudy a na obloze zabírá plošku o průměru asi 8 úhlových minut. Jako slabá mlhavá skvrnka se může představit již v menších amatérských dalekohledech. Nejjasnější stálice se pohybují pouze okolo 12. hvězdné velikosti a jsou tedy v dosahu až středně velkých amatérských přístrojů. Ve větších dalekohledech se jeví mnoho stálic seskupených do řetězců. Vzdálenost IC 1434 odhadujeme na zhruba 8000 světelných roků,její stáří na přibližně 900 milionů roků. Hvězdokupu najdete asi 2 stupně západoseverozápadně od hvězdy Beta Ještěrky.

Mapka pro vyhledání otevřené hvězdokupy IC 1434.

IC 1434.

Foto: DSS

Mléčná dráha v Ještěrce.

Obrázek z programu Stellarium.