Pohár je malé a nevýrazné souhvězdí jižní oblohy,tvořené ze slabých hvězd. Najdeme jej mezi Havranem a Hydrou. U nás nevystupuje vysoko nad obzor. Podle staré řecké báje měl do tohoto zlatého poháru nabrat Havran vodu pro boha Apollona. Amatérskými pozorovateli s menšími dalekohledy je Pohár opomíjeným souhvězdím,jelikož se zde pro ně nachází jen velmi málo zajímavostí.
Mapa souhvězdí.
Pohár
Foto: Autor
Nejjasnější stálicí souhvězdí s hodnotou 3,6. magnitudy je Delta Poháru. Jde o oranžového obra spektrálního zařazení K0,ve vzdálenosti okolo 195 světelných roků od nás. Hvězda má zhruba 20 krát větší průměr než naše Slunce a povrchová teplota dosahuje 4600 Kelvinů.
Delta Poháru.
Foto: Autor
Alkes ( Alfa Poháru ) dosahuje na pozemské obloze 4,1. magnitudy. Je oranžovým obrem spektrálního zařazení K1 a od nás hvězdu dělí asi 175 světelných let. Odhadujeme,že má asi 13 krát větší průměr než naše Slunce. Hvězda obsahuje poměrně vysoké množství kovů a vůči naší sluneční soustavě se pohybuje vysokou rychlostí. Domníváme se že k nám přiletěla z centrálních oblastí Galaxie.
Gama Poháru dosahuje také 4,1. magnitudy. Pro změnu však jde o bílou hvězdu spektrálního zařazení A7 ve vzdálenosti asi 85 světelných roků. Přebytek infračerveného záření napovídá,že je hvězda obklopena prachovým diskem. Již menším amatérským přístrojem můžete v odstupu asi 5,3 úhlové vteřiny spatřit slabého průvodce 9. hvězdné velikosti.
Beta Poháru je bílou stálicí spektrálního zařazení A2,s jasností 4,5. magnitudy. Jde o dvojhvězdu,průvodcem je bílý trpaslík. Vzdálenost dvojhvězdy odhadujeme na přibližně 270 světelných roků.
Přibližné vzdálenosti nejjasnějších hvězd souhvězdí.
Poměrně těsnou dvojhvězdou je při pohledu ze vzdálenosti asi 90 světelných roků Jota Poháru. Jasná složka 5,5. magnitudy,spektrálního zařazení F7 má slabého průvodce 11.hvězdné velikosti,v odstupu asi 1,4 úhlové vteřiny. Dvojhvězdu dokážou rozlišit až velké amatérské přístroje.
Více než 4 stupně jihovýchodně od hvězdy Beta Poháru ( 4,5. magnitudy ) najdete dvojhvězdu s označením ADS 8183. Hlavní složku 5,8. magnitudy doprovází v odstupu 8,4 úhlové vteřiny stálice 9. hvězdné velikosti. Jasnější z dvojice je bílou hvězdou spektrálního zařazení A0. Dvojhvězdu rozliší již malý hvězdářský dalekohled. Od nás ji dělí zhruba 400 světelných roků. Další stálici 9.hvězdné velikosti spatříte v odstupu 170 úhlových vteřin.
Mapka pro vyhledání dvojhvězdy ADS 8183.
Souhvězdí Poháru nabízí několik slabých galaxií,které jsou v dosahu středně velkých amatérských přístrojů. Pro nevelkou výšku nad obzorem jsou však z území našeho státu poměrně špatně pozorovatelné.
Ve východní části souhvězdí,blízko hranice s Havranem a asi 3 stupně severně od hvězdy Éta Poháru ( 5,2. magnitudy ) leží NGC 3962. Galaxie je klasifikována jako eliptická,dosahuje 10,7. magnitudy a na obloze zabírá plošku o velikosti asi 2,9 krát 2,6 úhlové minuty. Ve středně velkých amatérských dalekohledech vypadá jako malá mlhavá skvrnka mírně eliptického tvaru s jasnějším jádrem. V blízkosti galaxie ( jižně ) se nachází dvojice slabých hvězd 10. a 11. hvězdné velikosti. NGC 3962 leží ve vzdálenosti okolo 100 milionů světelných roků.
Nedaleko hvězdy Éta Poháru najdeme i galaxii NGC 3887,tentokrát však asi 2 stupně západně. Má prakticky stejnou jasnost ( 10,6. magnitudy ) jako výše zmíněná NGC 3962. Na obloze zabírá plošku o velikosti asi 3,3 krát 2,7 úhlové minuty. Tentokrát jde o spirální galaxii s příčkou,natočenou k nám „čelně",takže na fotografických záběrech můžeme studovat její spirální strukturu. Vzdálenost NGC 3887 odhadujeme na velmi přibližných 60 milionů světelných roků. I ji spatříte středně velkým amatérským dalekohledem jako malou eliptickou mlhavou skvrnku s jasnějším jádrem.
Mapka pro vyhledání dvojice galaxií NGC 3962 a NGC 3887.
NGC 3511 najdete v jihozápadní části souhvězdí,asi 2 stupně západně od hvězdy Beta Poháru ( 4,5. magnitudy ). Jde o spirální galaxii s jasností 10,8. magnitudy a s rozměry asi 5,4 krát 2,2 úhlové minuty. Jako eliptickou mlhavou skvrnku protaženou východozápadním směrem ji můžete spatřit středně velkým amatérským dalekohledem. V blízkosti ( jen asi 12 úhlových minut jihovýchodně ) NGC 3511 leží ještě o něco slabší a úhlově menší galaxie NGC 3513,s jasností okolo 11.magnitudy a rozměry asi 2,8 krát 2,3 úhlové minuty. Je klasifikována jako spirální s příčkou a k nám je natočena téměř čelně,proto se také v dalekohledu jeví více kruhová než její jasnější sousedka. Na snímcích se ukazuje,že má dlouhou jasnou centrální příčku,z jejíchž konců vychází dvojice mohutných spirálních ramen. Obě galaxie pravděpodobně tvoří fyzický pár ve vzdálenosti zhruba 50 milionů světelných roků do Země. Můžete je pohodlně spatřit v jednom zorném poli středně velkého amatérského dalekohledu.
Mapka pro vyhledání dvojice galaxií NGC 3511 a NGC 3513.
Dvojice navzájem si blízkých spirálních galaxií NGC 3511 ( dole ) a NGC 3513.
Převzato z: http://www.possumobservatory.co.nz/ngc3511-LRGB-ss-big-crop-web-n2-s.jpg